Technická muzea versus interaktivní centra

Svět techniky fascinuje jak dospělé, tak děti. Technické obory patří na vysokých školách k těm nejprestižnějším a dalo by se říci, že studentů zaměřených na techniku je spíše nedostatek, zatímco studentů zaměřených na ty humanitní obory je zase spíše přebytek. Technika baví hlavně muže. Mají to tak v hlavě nastaveno. To ovšem neznamená, že v této oblasti nenajdeme celou řadu bílých vran, tedy žen zaměřených technicky.
stavebně technická památka
Není překvapivé, že velmi oblíbená jsou například technická muzea. Patří mezi nejnavštěvovanější. Navštěvují je rodiče s dětmi, ale mají je rádi lidé všech věkových kategorií.  V České republice najdeme velké množství Technických muzeí. Některá jsou zaměřená na techniku všeobecně (Praha, Brno, Liberec, Telč). Pak najdeme množství muzeí, která jsou zaměřená na určitou oblast. Například Muzeum Papíru ve Velkých Losinách, Muzeum Tatry v Kopřivnici, Hornická muzea v Ostravě, několik Muzeí Pivovarnictví, Motocyklistické muzeum v Netvořicích, Vojenské technické muzeum v Lešanech, Muzeum Poštovnictví ve Vyšším Brodě a celá řada dalších. To je samozřejmě jen velmi nepatrná ochutnávka. Pokud budete chtít strávit zajímavé víkendové odpoledne procházkou, můžete si to snadno vygooglovat a inspiraci si najít sami.
Protože současná doba je nastavena velmi interaktivně a zážitkově, proti tradičním muzeím (která jsou ovšem také velmi zážitkově koncipovaná), se můžeme setkat s takzvanými Interaktivními centry.
 zollverein důl

Vyzkoušet na vlastní kůži

V interaktivních centrech si mohou návštěvníci na vlastní kůži a vlastníma rukama vyzkoušet, jak fungují fyzikální zákony nebo vynálezy. Mezi nejznámější interaktivní centra patří:

  • iQLANDIA Liberec. Jedná se o první interaktivní centrum v ČŘ, které bylo otevřeno v roce 2004.
  • Techmania Science Center Plzeň. Zde Vás čekají expozice Edutorium, Vodní svět, Přijď na to, Historická Expozice Škoda, Top Secret a Vesmír s 3D planetáriem
  • Svět techniky Ostrava.Na vlastní kůži si můžete vyzkoušet různé jevy, řešit úkoly a zábavnou formou se vzdělávat, k vidění jsou i různé technické exponáty.